Uprawnienia budowlane – praktyka na budowie.

uprawnienia budowlane praktyka zawodowa na budowie    O czym jest ten artykuł?

Rozpoczęcie praktyki zawodowej na uprawnienia budowlane od pracy w firmie wykonawczej na budowie. Specyfika pracy inżyniera budowy.

Załóżmy, że rynek pracy w branży budowlanej w Polsce ma deficyt kadry inżynierskiej i w internecie aż roi się od ofert pracy. Każdy zorientowany powie, że w obecnym czasie to utopia ale zakładamy, że tak właśnie jest. Pytanie jest z pozoru proste – Jakie uprawnienia budowlane chcielibyście zdobyć w pierwszej kolejności? Czy zaczęlibyście od budowy czy od biura projektów? Żeby o tym zdecydować dobrze byłoby wiedzieć coś więcej o chrakterystyce pracy inżyniera budowy czy asytstenta projektanta. W tym tekście postaram się przybliżyć subiektywne spotrzeżenia na temat specyfiki pracy na budowie.

Rozpoczynając pracę na budowie najpewniej dostaniemy angaż inżyniera budowy albo majstra. Czym to się różni? Inżynier budowy pasuję bardziej do osoby pracującej w biurze budowy i zajmującej się obsługą budowy od strony dokumentacji. Oznacza to, że do jej obowiązków należy, między innymi, dbałość o weryfikację dokumentacji projektowej spływającej na budowę, raportowanie postępu robót, sporządzanie kosztorysów, zamawianie materiałów, dokumentowanie przebiegu budowy.

Majster z kolei pracuje z ludźmi i sprzętem. W zależności od specjalności albo będzie miał pod sobą więcej ludzi (np. przy budowe mostu, budynków mieszkaniowych) lub sprzętu (np przy budowie drogi). Można powiedzieć, że jest to ktoś, kto działa na pierwszej linii frontu i nie będzie w tym określeniu żadnej przesady. Do jego obowiązków należy organizacja pracy podległych mu pracowników, zapewnienie sprzętu niezbędnego do prowadzenia robót, stosowanie odpowiednich technologii budowy, nadzór na robotami szalunkowymi, zbrojarskimi, ziemnymi, betoniarskimi itd. Z punktu widzenia przygotowania do egzaminu na uprawnienia budowlane i przyszłej pracy jako kierownik budowy wydaję mi się, że zakres robót majstra jest bardziej przydatny.

W rzeczywistości, czy to majster, czy inżynier budowy zakres obowiązków dla jednego i drugiego może być taki sam albo mocno zbliżony. W wielu przypadkach zależy to po prostu od nazewnictwa takiego stanowiska jakie obowiązuję danej firmie. W obecnych czasach, kiedy to oszczędza się praktycznie na wszystkim, do osoby pracującej na stanowisku majstra/inżyniera budowy należą praktycznie wszystkie wyżej wspomniane obowiązki, a nawet zdecydowanie więcej. W zasadzie wszystko zależy od polityki jaką kieruję się firma, a także jej wielkości i schematu organizacyjnego.

uprawnienia budowlane praktyka

Praca u generalnego wykonawcy lub podwykonawcy a praktyka zdobyta do egzaminu na uprawnienia budowlane?

Nie jest to bez znaczenia. Zdobywając szlify do uprawnień budowlanych w firmie, która na budowie pełni rolę generalnego wykonawcy, zdecydowanie więcej czasu spędzimy przy papierach. Firma taka, w większości przypadków, bazuje na podwykonawcach, dlatego główne zajęcia jakie będziecie tu mieli to rozliczanie robót podwykonawców, pilnowanie realizacji harmonogramu, uczestnictwo w przygotowaniu sprzedaży, sporządzanie obmiarów, czytanie umów, robienie zdjęć i upominananie podwykonawców dlaczego tak wolno realizują roboty. Czasem jest to rola bardzo niewdzięczna. Robisz, co każą przełożeni, a dla nich najważniejsza jest kasa, kwestie moralne zostawiamy na boku.

Przygotowując się do egzaminu na uprawnienia budowlane w firmie mniejszej (najczęściej u podwykonawcy) będziesz miał bezpośrednią styczność z „prawdziwą” robotą. Znczy to że bedziesz pracował z ludźmi na budowie, w różnych wrunkach atmosferycznych, przy różnych robotach – brudnych, brudniejszych, najbrudniejszych. Tutaj uwagę trzeba zwracać na dokładność wykonywanych robót, bezpieczeństwo i czas ich wykonywania. Liczą się dobre pomysły i szybka ich realizacja, gdyż każde opóźnienie w robotach z pewnością zostanie wam wypomniane, a za przyspeszenie prac niekoniecznie zostaniemy poklepani po ramieniu – po prostu zrobiliśmy, co do nas należy. Jeżeli jednak ktoś lubi taką robotę to będzie dobrze się tu czuł, jest po prostu ciekawie zarówno ze względu na różnorodność robót, jak i sprzętów wykorzystywanych do ich realizacji czyli koparek, dużych aut, żurawii itp. Można powiedzieć, że jest sporo zabawek, którymi możemy sie „pobawić”, a przy tej zabawie zdobywamy mnóstwo cennego doświadczenia, które na 100% przyda nam się przy zdawaniu egzaminu na uprawnienia budowlane i przyszłej pracy na wyższych stanowiskach. Trzeba przejść przez to wszystko, co dzieje się na budowie, żeby w przyszłości wiedzieć o czym się mówi i o czym mówią inny i nie wyjść na głupka, który papier zdobył stosując mało chwalebne chwyty.

Nie jest moim zamiarem stwierdzenie, że praca np. w biurze budowy daje znacznie mniejsze przygotowanie do zdania egzaminu na uprawnienia budowlane i pełnienia funkcji kierownika budowy. Jeżeli osoba pracująca w biurze będzie chciała zobaczyć co się dzieje na budowie i poznać trochę tajników „prawdziwego” budowania to nic nie stoi na przeszkodzie aby pofatygować się na budowę i zapoznać z technologiami prowadzonych robót – wszystko zależy od człowieka i jego ambicji.

Wnioski

Podsumowując temat, w mniejszej firmie, występującej na budowie głównie w formie podwykonawcy, mając nad sobą doświadczonego kierownika budowy/robót, będziecie mieli więcej obowiązków i pewnie bardziej dostaniecie w kość, ale wyniesiecie przy tym dużo wartościowej wiedzy i pewniej będziecie podejmować decyzje w przyszłości, a przy tym nie powinniście mieć najmniejszych problemów ze zdaniem egzaminu na uprawnienia budowlane.
W większych firmach, występujących w roli generalnego wykonawcy nauczycie się budowania od strony formalnej. Poznacie dokłaniej, przepisy, warunki kontraktowe i przebieg procesu budowlanego jako całość.

Pamiętajcie, że każde zdobyte doświadczenie, to praktyczne jak i to związane z funkcjonowaniem biura budowy, zapewnia wam większy spokój w podejściu do egzaminu na uprawnienia budowlane.


Słowa kluczowe przydatne przy wyszukiwaniu tego artykułu:

egzamin na uprawnienia budowlane, praktyka zawodowa na budowie

4 thoughts on “Uprawnienia budowlane – praktyka na budowie.

  1. A jeżeli wbrew powyższemu założeniu nie może znaleźć etatu na budowie? Co wtedy?
    Czy może włóczyć się po budowach z np. jedno lub dwuosobową firmą wykonawczą, której właścicielem jest technik? I brać udział w budowie np.kawałka chodnika, remontu pomieszczeń, remontu instalacji wod.kan, albo elektrycznych?
    Czy taka praktyka będzie zaliczana? Kto ma poświadczyć o odbytej praktyce jeżeli właściciel firmy ma tylko np. uprawnienia SEP?

    • Niestety nie można odbywać praktyki zawodowej u osoby, która nie posiada uprawnień budowlanych. Do zaliczenia uprawnień ‚na budowie’ w danej specjalności
      potrzebny jest podpis osoby posiadającej uprawniania do kierowania robotami w danej specjalności podobnie jest w biurze projektowym z tym, że tutaj podpisuje osoba posiadająca uprawnienia do projektowania w danej specjalności więcej znajdziesz w przepisach Prawa Budowlanego w dziele pełnienie samodzielnych funkcji technicznych pozdrawiam.

    • Nie istnieje taki dokument jak „uprawnienia SEP”. Natomiast istnieją takie dokumenty jak ŚWIADECTWA KWALIFIKACYJNE SEP np. „E” – eksploatacja, „P” – pomiary, „D” – dozór. UPRAWNIENIA to są UPRAWNIENIA BUDOWLANE W BRANŻY ELEKTRYCZNEJ DO PROJEKTOWANIA W OGRANICZONYM ZAKRESIE tj. do 1000 m3 LUB BEZ OGRANICZEŃ LUB DO KIEROWANIA ROBOTAMI BUDOWLANYMI BRANŻY ELEKTRYCZNEJ W OGRANICZONYM ZAKRESIE tj. do 1000 m3 LUB BEZ OGRANICZEŃ.
      UPRAWNIENIA BUDOWLANE BRANŻY ELEKTRYCZNEJ MOGĄ WYSTĘPOWAĆ ŁĄCZNIE TZN. DO PROJEKTOWANIA I DO KIEROWANIA ROBOTAMI BUDOWLANYMI – RAZEM LUB ODDZIELNIE DO PROJEKTOWANIA I DO KIEROWANIA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *